कसरी भयो कालिदासको राजकुमारीसँग विवाह

कसरी भयो कालिदासको राजकुमारीसँग विवाह

१५ फागुन, काठमाडौं । महान कवि, दार्शनिक कालिदासले संयोगवश राजकुमारी विद्योत्मासँग विवाह गरे जो एक अत्यन्त गरिब परिवारका थिए । राजकुमारी विद्योत्माले प्रतिज्ञा गरेकी थिइन् जसले धर्मशास्त्रमा हराउँछन् उसैको साथमा विवाह गर्ने । जब विद्योत्माले धर्मशास्त्रका सबै विषयलाई पराजित ग¥यो तब अपमान महसुस विद्योत्मालाई भयो । यसको बदला लिनलाई केहि विद्धानहरुले कालिदासबाट राजकुमारी विद्योत्मालाई धर्मशास्त्र गराइदिए र उनको विवाह राजकुमारी विद्योत्मासँग भयो ।

धर्मशास्त्र जाँच गर्न राजकुमारी विद्योत्मा मौन शब्दावलीमा रहस्यमय प्रश्न सोध्ने गर्थिन् जसमा कालिदासले इशारा गरेर जवाफ दिन्थे । विद्यात्मालाई लाग्थ्यो की कालिदासले रहस्यमय प्रश्नको गहिरो जवाफ दिँदैछन् । जस्तो विद्योत्माले प्रश्नमा खुला हात देखाए, कालिदासले महसुस गरेकी उनलाई थप्पड लगाउने धम्की दिदैछन् ।

त्यसैले जवाफमा उनले एउटा मुक्का देखाए जब विद्यार्थीले थाहा पाए कि कालिदासले बताइरहेका छन् पाँच इन्द्रिय फरक भए तापनि सबै दिमागद्वारा शासित छन् । यसबाट प्रभावित भएर राजकुमारी विद्योत्माले कालिदाससँग विवाह गर्न राजी भइन् र उनलाई पतिको रुपमा स्विकार गरिन् ।

Loading
TOP