नेशनल जियोग्राफी र रोलेक्सको सगरमाथा अभियानमा कीर्तिमान

नेशनल जियोग्राफी र रोलेक्सको सगरमाथा अभियानमा कीर्तिमान

काठमाडौं, असोज १४ । अहिले समग्र विश्व नै जलवायु परिवर्तनको असरको सामना गरिरहेको अवस्थामा नेशनल जियोग्राफीले हिमालय क्षेत्रमा यसको अध्ययनको क्रममा तीनओटा कीर्तिमान कायम गरेको छ । उनीहरुले सगरमाथामा जलवायु परिवर्तनको असर कस्तो देखिएको छ भन्ने अध्ययन गरेका थिए । रोलेक्स, नेशनल जियोग्राफी र त्रिभुवन विश्वविद्यालयको सहकार्यमा हिन्दू-कुश पर्वत श्रृङ्खलामा पर्ने सगरमाथामा जलवायु परिवर्तनको कारण परेको असरबारे अध्ययन गरिएको हो ।

सन् २०१९ को अप्रलदेसख जुन महिनासम्ममा वैज्ञानिक, शोधकर्ता, लेखक र पर्वतारोहीको समूहले हिमालको इतिहासमा अहिलेसम्मकै सबैभन्दा प्रभावकारी वैज्ञानिक अध्ययन गरेका थिए । यो टोलीको अध्ययनको आधारमा पर्वतीय प्रणालीमा जलवायु परिवर्तनको असर र त्यसको समाधान कसरी गर्ने भन्ने बुझ्ने क्रममा तीन नयाँ कीर्तिमान कायम भएको हो । यी हिमालहरुबाट बगेको पानीमा त्यसभन्दा तल बसोबास गर्ने एक अर्बभन्दा धेरै मानिस आश्रति छन् ।

अध्ययनको क्रममा उनीहरुले कायम गरेका तीन कीर्तिमान यस्ता छन् –

– जमिनमा सबैभन्दा धेरै उचाइमा मौसम स्टेसन

– सबैभन्दा उचाइको हिमतत्व लिने

– जमिनमा सबैभन्दा उचाइमा माइक्रोप्लास्टिक फेला पार्ने

यी सबै कीर्तिमानलाई गिनिज वल्र्ड रेकर्डस्ले मान्यता दिएको छ । यो टोलीले हिमालय क्षेत्रमा मौसमबारे जानकारीको लागि पाँच स्वचालिक मौसम स्टेसन स्थापना गरेका छन् । यसले महत्वपूर्ण सूचना गर्छन् । ती स्टेसनहरु ३८१०, ५३१५, ६४६४, ७९४५ मिटर र अर्को एउटा स्टेसन भने ८ हजारभन्दा धेरै मिटरको उचाइमा राखिएको छ ।

त्यस्तै वैज्ञानिकहरुले हिमालय क्षेत्रको बरफ, चट्टान, पानी र हिउँको नमुना संकलन गरेका थिए । यसबाट उनीहरुले प्रदूषण गर्ने मानिसको कारण वायुमण्डलमा कस्तो किसिमको असर परेको छ भन्ने अध्ययन गर्न चाहेका थिए । टोलीले ८०२० मिटरको उचाइमा रहेको साउथ कोल हिमतालबाट पनि नमुना संकलन गरेका थिए । यो अहिलेसम्मको सबैभन्दा उचाइबाट लिइएको बरफको नमुना हो । यो नमुना परीक्षण गर्दा यसमा माइक्रोप्लास्टिकहरु पनि पाइएको थियो । यो सबैभन्दा उचाइमा पाइएको माइक्रोप्लास्टिक हो ।

Loading
TOP